FAQ  •  Registracija  •  Login

ozljede i savjeti

<<

okocha

Član

Post 03 lis 2007, 01:00

pivnica_karlo napisao:
ivan.sk napisao:jedna od najgorih stvari je kad si sprjećen u nečemu šta voliš. vidi se da ti je stalo do malog baluna, ružno je kad čovik ne može igrat zbog ozljede mali balun kojeg voli.

upravo tako!!! nakon dužeg profesionalnog bavljenja sportom, jedino sporta što mi je ostalo je mali balun.....ubija me ovo čekanje da ozljeda prođe.

Kolega sa foruma, ako triba bilo kakav savjet mogu ti pomoć šta se tiče ozljeda koljena jer imam podeblji karton.
Uglavnom, da ne duljim, imam sličan repertoar kao i Jure. Prva ozljeda ruptura meniska 2001., artroskopija 2002.,nogomet(veliki). Druga ozljeda pokidani prednji križni ligamenti koljena 2005., operacija prošle godine u ljeto.
Ovi ljudi koji su te uputili kod ova 2 doktora- Luetić i Čukelj imaju i moju podršku. Ove ostale mesare sa firula zaboravi, naročito Ivanišević,Barle i slični. Stjepko Bućan je vrhunski doktor i terapeut. Ima i svoj fizio centar u Domu sportova, ne znam da li dolazi u Split. Mene je oba puta operirao dr. Saša Janković u bolnici sv. Duh u Zagrebu. Je da sam se načekao do operacije, ali isplatilo se, itekako. Prvo vraćen sam u relativnu normalu (nikad neće biti isto kao prije ozljede), a drugo-bez većih troškova, izuzev MR-a koji sam platio kod Kalajžića 1600 kn, jer su mi face u bolnici rekle da dođem za 3 mjeseca, a ja ne znam smijem li uopće stati i osloniti se na nogu.
Izbjegni ako ikako možeš punktaciju, jer ćeš prebrojat sve zvijezde na nebu i pričekaj da ti s otok povuče, a dotad stavljaj led na koljeno i drži ga što više ispruženim, pa čak i povisi petu dok ležiš. Ne daj da ti stavljaju gips ni pod koju cijenu, uništit ćeš kvadriceps, ono što izgubiš u tjedan,dva, vraćat ćeš 2,3 mjeseca minimalno.

Ukoliko ti bude trebao operativni zahvat(nadam se da neće):

Jure ti je spomenuo dr. Nemeca, ali nije spomenuo koliko ga je koštala operacija. Mislim da nije ispod 10 000 kuna. Moj ti je savjet dr. Janković, bolnica sv.Duh Zagreb, čini mi se da ambulantno radi utorkom. Sve je isto kao i kod Nemeca i Pehareca, samo šta ćeš morat čekat par mjeseci, ali nećeš morati ništa platiti. Taj čovjek je operirao Nowotnya, Janicu, Ibričića itd.

Nemoj se plašiti, nije to ništa strašno, samo moraš biti strpljiv i uporan.
<<

Pojišan

Česti član

Post 03 lis 2007, 06:50

Meni ti je puka prednji križni, a unutarnji i stražnji križni su mi napukli. Otiša mi je jedan meninsk i iman nagnječenje bedrene kosti (valjda je nešto od toga i prošlo). To mi se desilo na turniru u Dugom Ratu.
Drži nogu povišenu, iznad razine srca. Stavljaj leda koliko god možeš ali ne pretjeruj. Kad ti kolino porumeni to ti je sasvim dovoljno.
Ja san mislija proć bez operacije, ali kad san vidija da je vrag odnija šalu otiša san u ZG. na Šalatu i tamo su mi rekli da triba operacija. Sad san na listi čekanja i po svemu sudeći neću doći na red bar još pola godine.
Najteže je u početku, ili dok još ne znaš dijagnozu to izdržat psihički, pa se pobrini da to napraviš šta prije. Kad budeš iša u doktora, neka ti propiše ortozu odma, ako ti je potrebna, jer na socijalnom moraš čekat još sedam dana. Do tada elastični zavoj koji je i bolji od ortoze.
Bija san kod Čukelja i kod Luetića i mislim da je Luetić ipak bolji izbor, jer je onu malu Anu Zaninović (ispa joj je lakat), tako sredija da je za dva miseca mogla trenirat sa zaštitom za lakat.
<<

pivnica_karlo

VIP član

Post 03 lis 2007, 11:51

Već sam dosadan sam sebi, ali još jednom hvala svima....svi postovi su bili vrlo korisni i sigurno će mi koristiti dane informacije (a valjda i drugima koji imaju sličnih problema). Pojišan, Okocha i Jure.....stvarno je užasno na koliko vas je dugo kolino udaljilo s terena.....izgleda da kod ozljeda kolina često dosta toga skupa "ode" i onda oporavku nema kraja.....izlječiš jedno, otkrije se drugo. Nadam se da će ipak moj put do izlječenja biti puno brži i lakši.

Dugo godina sam mučia muku s leđima (donjim dijelom) i o tome dosta znam, pa eto ako nekom mogu kako pomoć.
<<

jmijac-4

VIP član

Post 03 lis 2007, 15:58

E,da,NIKAKO nedaj da ti stave gips prije konkretne operacije jer će ti atrofirat mišići,a to znači dosta terapije.Ja sam tako bacia 5 miseci u vitar.
Živija profesionalni amaterizam!:cool:
<<

MALDINI

Česti član

Post 03 lis 2007, 22:42

Ljudi, zaj mi je sta vas muce ozljede, narocito tebe Pojisan. Drago mi je sta van se ne mogu prikljucit u raspravi jer neman iskustva s kolinom, ali san prije par godina malo uneredija rame i nakon par razgovora i savjeta san se odlucija za Lovran i preporucija bi ga svakom. Ako kome tribaju detalji, nek se javi.
Pojisan, tebe mi je narocito zaj sta te izdalo kolino u ovako intenzivnom razdoblju i jedva cekan da nam se vratis. Ali sta te ne ubije ojaca te. Ostale manje vazne stvari si porjesava bez problema, a u balunu si se uvatija vodenja pa ucis na tudim greskama. U subotu cemo vidit kako te dobro ide... Pozdrav i tebi i SMRDECIJI sa zapada Europe, vidimo se za 3 dana i izvinjajen se unaprid sta cemo van prekinit uspjesni niz u ligi do sad. Ovaj drugi dio mozda pripada nekoj drugoj temi, ali evo, ja se zaletija...
Tko leži - NE BJEŽI!
<<

jmijac-4

VIP član

Post 04 lis 2007, 15:15

Meni je moj did uvik govorija da nije dobar učenik onaj koji nikad nije dobija jedinicu;ja ću to preformulirat i reć da balun nije igra onaj koji se bar jednom nije slomija:cool:
<<

svilaja

VIP član

Post 09 lis 2007, 14:39

jmijac-4 napisao:Meni je moj did uvik govorija da nije dobar učenik onaj koji nikad nije dobija jedinicu;ja ću to preformulirat i reć da balun nije igra onaj koji se bar jednom nije slomija:cool:

NA ŽALOST TO SE JE I MENI DESILO, POSLIJE malo se uhvatio drugih stvari i to je to.
SVILAJA; ČISTI ZRAK I MIR
<<

pivnica_karlo

VIP član

Post 20 stu 2007, 10:02

Čudi me kako niko ništa nije napisa na ovu temu već 2 miseca....valjda su svi 100% zdravi - daj bože da je tako!!!

Evo čisto da malo update-am sa najnovijim informacijama. Dakle, još uvik (nakon 2 miseca) kolino se nije 100% oporavilo. U međuvremenu sam bia kod ortopeda Vidovića na križinama (do Luetića se nije moglo doć). Čini mi se da je Vidović dosta dobar doktor - mlad, ali dobar. Također, otiša sam do Čukelja privatno da mi i on pogleda kolino....manje više su dali istu dijagnozu i savjetovali isto.

Možda jedna jako korisna informacija je da se od nedavno može vrlo brzo (u roku od dan-dva) snimit kolino magnetskom rezonancom. Budući je na firulama velika gužva i čeka se na upis 2-3 mjeseca, oni na firulama šalju one koji žele u Zadar (Poliklinika Sunce). Tamo te doslovno upišu odma za sutra-preksutra, a potpuno je besplatno....čak ti i put plati socijalno. Istina, mora se dobit uputnica od doktora koja mora biti potvrđena od strane ortopeda ili nekog drugog specijaliste, te pečatirana od uprave na firulama....ali to se sve riješi u 1 dan.

Dakle, magnetska rezonanca je pokazala sljedeće:
- ruptura prednjih križnih ligamenata u proksimalnom dijelu
- parcijalna ruptura prednjeg roga medijalnog meniska
- nagnječenje prednjeg roga lateralnog meniska
- parcijalna lezija lateralnog kolateralnog ligamenta
- hondromalacijska promjena (što god to značilo) patelarne hrskavice
- edematozne promjene koštane srži medijalnog i lateralnog kondija tibije, posttraumatskog karaktera

Znam ovo izgleda kao da nemam ništa više u kolinu, ali oba doktora su rekla da to nije nužno potrebno operirati dok god nemam neke ozbiljnije smetnje (a nemam neke veće smetnje). Preporučaju još malo ojačati kvadricepse (misec dana) pa onda probat igrat.
Eto samo da obavijestim sve ove ljude koji su davali korisne savjete kako sada stvari stoje....a možda nekome bude i korisna pokoja informacija (recimo za magnetsku). Pozdrav svima!!!
<<

Rafael Marquez

Česti član

Post 20 stu 2007, 10:26

ja bi ode nakon svake utakmice triba napisat nesto....hehe
A ale!

KIKE 13
SIMEUNOVIĆ 4
<<

Pojišan

Česti član

Post 20 stu 2007, 12:07

Pivnica ostavi se baluna, i provaj doć do doktora na Šalati ili nekoga drugoga ko radi rekonstrukcije kolina da ti oni daju mišljenje. Nemoj sjebat kolino radi pizdarija.
<<

pivnica_karlo

VIP član

Post 20 stu 2007, 12:34

Pojišan, imam 30 god. i kolino je već poprilično odradilo svoj posal. Bia sam i profesionalan sportaš (12 god.), a sad samo igram balun ovako amaterski. Također, imam svoju obitelj i posao, tako da neke velike žrtve što se tiče vračanja kolina u stanje kakvo je bilo prije nema puno smisla....zapravo prije bi reka da nemam toliko vrimena, a svakako profi sportaš više nikad neću bit.

Kako si i ti reka, svakako ne mislim sjebat kolino radi pizdarija....ako bude išlo onda super, ako ne probat ću eventualno artroskopski malo "očistit" meniskuse i to je to....ako ni to ne pomogne, ima i drugih sportova, kao npr. šah. Zahvaljujem ti na savjetu (da odem u ZG), ali u ovom trenutku je to jednostavno previše komplicirano za mene. Nadam se da ćeš ti svoju ozljedu rješit u potpunosti i da će ti kolino bit ka i prije.
<<

miho

VIP član

Post 22 pro 2007, 15:10

ja san napravija dvi artroskopije i operaciju prednjih križnih,sve to udaljilo me od malog baluna na lipe evo već 2 godine.a mali balun mi je bija skoro sve u životu,igra san u jednon trenutku istodobno kaštelansku,solinsku ,vranjičku,splitsku i omišku ligu.kad san shvatija da neću moć dugo igrat tija san se ubit,zapa san bija u tešku depresiju iz koje nisan ni dan danas još uspija skroz izać. u međuvremenu san se nadeblja 20 kila kvadriceps se raspa,i sad kad san napokon sve rješija u kolinu moran u novu bitku s kilima i upisat teretanu,al nema veze, ne predajen se ,planiran do prolića bit spreman.u međuvremenu san počeja igrat pikado u ligi i vodin dvi ekipe(jednu veteransku)jer ne mogu bez natjecanja.a kažen ti igra san lige 11 sezona,počeja sa 18 godina ,ne bi izlazija vanka vikendon kad bi bila ujutro rano utakmica.uglavnom totalni fanatik
Alistair McCoist
<<

jmijac-4

VIP član

Post 22 pro 2007, 15:53

tako ću i ja kad mi riknu kolina,ili stolni nogomet ili pikado.Miho,želim ti sretan povratak na parket! ;-)
<<

pivnica_karlo

VIP član

Post 23 pro 2007, 00:15

jmijac-4 napisao:tako ću i ja kad mi riknu kolina,ili stolni nogomet ili pikado.Miho,želim ti sretan povratak na parket! ;-)

Također, želim sretan povratak na teren. Ja sam se ipak odlučia ne ić na artroskopiju (a pukli su mi prednji križni i djelomično oba meniskusa). Evo upravo sam se vratia sa utakmice (3 miseca nakon ozljede) i nije tako loše....daleko je to od onoga šta je nekad bilo, ali sve u svemu dosta sam zadovoljan. Vidi se pozitivan pomak iz utakmice u utakmicu.

Dakle, savjetujem svim neprofesionalnim sportašima (a mislim da smo svi mi ipak rekreativci) ipak ne ići na operaciju, osim ako je to stvarno neophodno. Nakon operacije dođe do atrofije i "nakupljanja" kila (zbog dužeg perioda oporavka) i potrebno je dosta vremena kako bi se vratili na ono staro. Ja stvarno imam gadne nalaze, ali pokazalo se da vrijeme liječi sve!!!!

Živili !!!!
<<

forza morocco

VIP član

Post 24 pro 2007, 11:42

Slažen se to šta govorite za operaciju. Nekidan san bija na pregledu, ligamenti su OK, ali meniskusa ima samo na livoj polovici livog kolina. Ostalo otišlo u nepovrat. Pitan likara šta mi je činit, a on kaže dobro se zagrij, steznici na oba kolina, skinit ih tek prije nego ideš leć kad se sve vrati na svoje misto. Operacija ne dolazi u obzir, kaže igraj dok možeš, a posli na pikado :)

Svako dobro van želin...
Zadnja izmjena: forza morocco; 24 pro 2007, 11:43; ukupno mijenjano 1 put/a.
PrethodniSljedeće

Vrati se na: Općenito